W współczesnym czasie symulatory wysypują się jak grzyby po deszczu. Trudno chociaż w obecnym grzybobraniu znaleźć coś, co będzie agresywne oraz nie da nam bólu żołądka. Takim swoistym prawdziwkiem można określić serię Farming Simulator, która teraz od wielu lat przyzwyczaiła nas do profesjonalizmu w grze życia rolnika.

Muszę przyznać, że z koleją Farming Simulator nie miałem nigdy do podejmowania. Nie raz obiło mi się o uszy, że zabawy te ćwiczą rekordy marek w Polsce, ale zwykle myślał to za coś zdecydowanie nie dla mnie. Mimo wszystko w obecnym roku postanowiłem sprawdzić, z czym więc się je.

Farming Simulator 19 to chodzi z szwajcarskiego studia Giants Software. Seria może pochwalić się już ponad 10-letnim stażem, od momentu wypuszczenia w 2008 roku Farming Simulator Classic. Od tego sezonu kolejny gry stopniowo się rozwijały, dodając nowe mechanizmy, sprzęty oraz tak mocno. W wersji z numerkiem 19 twórcy sugerują się ponad 100 firmami i ponad 300 rodzajami samochodów oraz instytucji rolniczych. Zdecydowanie spełnia to uczucie, oraz do obecnego w wersji gry z numerkiem 19 dołączyła marka John Deer, lub największy producent osprzętu rolniczego na świecie. W dziewiętnastce do zwierząt hodowlanych dodano konie, oraz z innych roślin uprawnych mamy bawełnę oraz owies, co dokładnie składa się z pojawieniem koni.

Tak pokazują się zmianie w najczystszej odsłonie serii, i już przejdźmy do tego, co tak naprawdę możemy tu robić. Jako że jestem świeżakiem w cyfrowym farmingu, i moja mała informacja o uprawie roli powstaje z uwadze poczynań rolników w domowej wsi, to wymagał szacować się wszystkiego praktycznie od zera. Takim jak ja z usługą przychodzą zorganizowane przez twórców samouczki, które uczą zasad wykonywania działalności na własnych miejscach. Dowiemy się tutaj, jakich sprzętów użyć do zbioru pszenicy, nawożenia upraw albo jak belować słomę i siano. Gra nauczy nas i jak ścinać oraz przyzwyczajać do transportu drzewa. Samouczków jest właściwie dużo i zdarzają nam wielu przydatnych informacji przed rozpoczęciem kariery.

Samą pracę możemy zacząć, wybierając sam ze okresów trudności. W najdostępniejszym na start dostajemy wstępnie rozwinięte gospodarstwo, z domem, czterema polami i z gotowym sprzętem potrzebnym nam do rozpoczęcia działalności. Dostajemy także 100 tysięcy na dalsze wydatki. Drugi stopień trudności to teraz nie przelewki. Tutaj na startu dostajemy jedynie 1 250 000 pieniędzy, lecz nic poza tym. Musimy to kupić pole oraz potrzebne maszyny, aby w ogóle rozpocząć zabawę. Trzeci stan jest podobny do drugiego, z tymże że https://symulatorypc.pl/download/symulator-kozy/ na start otrzymujemy tylko 500 000, a ceny za sprzedaż towarów są bardzo mniejsze, przez co trudniej jest się dorobić. Ja oczywiście długo się nie zastanawiałem i wybrałem pierwszy stopień trudności, żeby przyswoić sobie podstawy rozgrywki.

Na startu swej przygody jesteśmy niski przewodnik, jaki stawia nam informacji. Wsiadamy więc w kombajn oraz zdobywamy wyrośniętą już pszenicę. Potem dalszą robotę zlecamy pracownikowi, a my przesiadamy się do traktora z podpiętym siewnikiem i obsiewamy puste pole. Następnie samouczek się kończy i zmusi nam obserwować znaczniki kolejnych misji, które… wcale się nie pojawiają? Nie umiem, czy coś przeoczyłem, ale przez prawie 20 godzin gry na samym zapisie nie dostałem kolejnych zadań, a reszty musiałem uczyć się sam. Dobra, jakąś tak wiedzę miałem z samouczków, dlatego nie było właściwie źle. Znalazłem sklep, tam znalazłem maszynę do belowania i wróciłem zebrać słomę z pola. Jednak dopiero po jednym czasie dowiedziałem się, że istnieją też zgrabiarki, które pomagają zbiory rozrzuconej słomy.

Na starcie gry napotykałem ścianę wiele razy. Na przykład kupiłem maszynę do rozsiewania nawozu, znalazłem również nawóz, ale kiedy nawóz wsypać do maszyny? Był na palecie, więc że trzeba zakupić odpowiedni podnośnik do traktora, ale przy kilku próbach żaden nie pasował, aż ostatecznie wypożyczyłem ze sklepu wózek widłowy. Dzięki temu udało mi się przesypać nawóz do maszyny. Takie małe problemy, które powstawały z mojej niewiedzy, dawały się często, a twórcy chyba stwierdzili, że dla każdego istnieje zatem banalne również nie stanowiło o aktualnym mowy w żadnej pomocy. Tak samo, jak z napełnieniem sadzarki ziemniaków – ziemniaków nie było ani w silosach, ani w zakładzie, więc ostatecznie zrezygnowałem z uprawy. Wystarczyłoby kilka opisów, a działa stanowiła o znacznie dużo prosta.

Ocena użytkowników 8/10

Wymagania sprzętowe Farming Simulator 19: Platinum Expansion:

Minimalne: Intel Core i3-2100T 2.5 GHz / AMD FX-4100 3.6 GHz 4 GB RAM karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 / Radeon HD 7770 lub lepsza 20 GB HDD Windows 7/8/10 64-bit